BAŞKAN EROĞLU’NDAN TOKATLILARA BAYRAM MÜJDESİ

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Eroğlu Tokat halkına Bayram müjdesi olarak Bayramın 1. Ve 2. Günlerinde Toplu taşıma araçlarının ücretsiz hizmet vereceğini söyledi.

Başkan Eroğlu, kaldırım işgalleri, dilenci şikâyetleri, belediye bütçe dengeleri, belediye hizmetlerinin yürütülmesi, gelir artırıcı çalışmalar ve Halk Meclisleri ile ilgili basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

TOKAT’TA BAYRAMDA TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ

Başkan Eroğlu, Tokatlılara bayram müjdesi vererek; “Ramazan ayının son günleri, Arife gününde bizim inançlarımıza göre mezarlıklarımızı ziyaret etmek önemlidir. Arife gününde bütün mezarlıklarımıza Belediyemiz tarafından ücretsiz şekilde belli saatlerde Cumhuriyet Meydanından otobüslerimiz kalkacak. İlk defa yapılacak bir çalışma olarak Bayramın birinci ve ikinci günü toplu taşımayı Tokat Belediyemiz tarafından bütün Tokatlı vatandaşlarımıza ücretsiz hale getirdik. Bununda müjdesini vermiş olalım. Bayramın birinci ve ikinci günü bütün değerli hemşerilerim akrabalarına komşularına, gidip ziyaret etmek istiyorlarsa, toplu taşıma araçlarını ücretsiz bir şekilde kullanabilecekler, bunun her türlü masrafını Tokat Belediyesi olarak biz karşılayacağız” dedi.

BASIN TOPLANTILARI RUTİN HALE GELECEK

Basın toplantılarını rutin bir hale getirmeyi planladıklarını ifade ede eden Başkan Eroğlu; “Seçimlerden sonra ilk kez basınımıza beyanat vermek için buluştuk. Bu manada şunu söylemek isterim inşallah bunu bir rutin haline getireceğiz. Bundan sonra yeni dönemimizde basın açıklamalarımız rutin halinde devam edecek. Her iki haftada bir bundan sonra sizlerle buluşmaya gayret edeceğiz” dedi.

KENDİMİZİ HER GÜN YENİLEMEMİZ GEREKİYOR

Yeni hizmet döneminde benimsedikleri hizmet anlayışını özetleyen Başkan Eroğlu; “Biz de belediye başkanlığı anlamında yeni bir döneme girdik. Tabi ki dönem bir önceki dönemin devamı olmakla beraber yeni bir dönem. Geçtiğimiz dönemlerde nasıl bir yol yürüdüğümüzü,  hangi anlayışla bir çalışma sarf ettiğimizi ve bu doğrultuda elde ettiğimiz bir takım tecrübeleri önümüzdeki yeni döneme aktaracağız. Biliyorsunuz öyle bir düzen, öyle bir dönemdeyiz ki bir gün diğerini tutmuyor. Kendinizi her gün yenilemeniz, halkın taleplerine kulak kesilmeniz gerekiyor. Biz de bu yeni dönemde kendimizi daha da yenileyerek, eski kazanımlarımızı muhafaza ederek, kazanımlarımıza eklemeler yapmak suretiyle inşallah vatandaş odaklı, hizmet odaklı çalışmaya devam edeceğiz. Biz bu süreci kendi içimizdeki yenilenmeyle başlatacağız. Bu anlamda da muhakkak ki bize ayak uyduran, hızımıza yetişecek olan veya beş yıllık süre içerisinde hızımıza yetişemediğini tespit ettiğimiz arkadaşlarımızda bir takım değişiklikleri ön görüyoruz. Bunları bayram sonraki süreçte kendi iç bünyemizde değerlendireceğiz. Bu şekilde yeni hizmet dönemine bir sayfa açmış olacağız” diye konuştu.

ADALETİ VE ŞEFFAFLIĞI ÖNEMSİYORUZ

Başkan Eroğlu, hizmetlerinde en çok önem verdiği iki kavramı da şu şekilde özetledi; “Önceki dönemlerde ve bu yeni dönemde çok dikkat ettiğimiz ve önemsediğimiz kavramlar  var. Bunlardan en önemlisi adalet konusu yani adil ve eşit hizmet vermek. Bunu ben geçtiğimiz beş yıllık süreçte ortaya koyduğum kanaatindeyim. Biz asla şu mahalle, bu mahalle ya da şu insan bu insan diye ayrım yapmadık. Biz yaratılanı yaratandan ötürü severiz anlayışıyla hep hareket ettik. Biz her zaman adalet duygusuyla adil ve eşit bir şekilde bu dönemde de hizmetimizi sürdüreceğiz.  Diğer yandan şeffaflığı çok önemsiyoruz. Attığımız her adımda, yaptığımız her çalışmada şeffaflık bizim için önem arz ediyor. İnşallah bu şeffaflık konusunu da geçtiğimiz beş yılda olduğu gibi gelecek beş yılda da çok önemseyeceğiz”

KALDIRIM İŞGALLERİNE KARARLI BİR ŞEKİLDE MÜDAHALE EDİLECEK

Tokatlıların en çok şikayetçi olduğu konuları başlıklar halinde özetleyen Başkan Eroğlu; “Şehrimizin ve insanımızın bizden beklediği şeyler var. insanlarımız tabi ki sorunların çözümü noktasına bizden beklenti içerisindeler. Hem geçen beş yıl da hem seçim sürecinde dolaştığımızda insanlarımızın bizden istediği bir takım şeyler oldu. Örneğin kaldırım işgalleri konusunda vatandaşımızın belediye çalışmalarından memnun olmadığını gördük ve bu doğrultuda kendimizi hesaba çektik. Haliyle göreve yeni geldiğimiz anda söylediğimiz ‘kaldırım kul hakkıdır’ cümlesini ben çok önemsiyorum. Sonuçta kaldırımlar kamunundur, vatandaşındır, yayalarındır. Zaten belli bir mesafede insanlara bir şey dememekle beraber ama bugün kaldırımların bir çok yerine hatta yollara kadar taşan bazı esnaf kardeşlerimizi görüyorum. Bununla ilgili çalışmalarımızı da bayram sonrasında başlatacağız. Değerli esnaf kardeşlerimizi de uyarmak suretiyle bu konudaki hassasiyetimizi ortaya koyacağız” şeklinde konuştu.                                                     

DİLENCİLERLE İLGİLİ UYGULAMA SONUÇ VERDİ

Başkan Eroğlu, kentteki bir diğer önemli sorunun dilenci sorunu kaydederek şunları söyledi; “Bir diğer problemimiz ise son zamanlarda oldukça çoğalan dilenciler. Son bir haftada yapmış olduğumu çalışmalarla bunu gerçekten aza indirdik. Tabi ki muhtaç ve ihtiyaçlı insanlar bizim başımızın tacı. Kaldı ki bu konuda biz zaten çalışmalar yapıyoruz. Aşevimiz, sosyal marketimiz zaten gereğini yapıyor. Bu doğrultuda her türlü yardımı elimizden geldiğinde yapıyoruz. Fakat ne yazık ki belli şebekeler var. Yani dışarıdan, başka şehirlerden gelip organize bir şekilde dilenenler var. biz şebekeleşen bazı grupları tespit ettik. Bu çalışmalarda gerek göç idaremizle, gerekse emniyetimizle de istişareli şekilde bir takım çalışmalar yapmak suretiyle bu konuya özellikle son dört beş günde bir neşter vurduk. Çalışmalarımız da sonuç verdi. Çalışmalarımız neticesinde belli bir mesafeyi kat ettik”

TOPLU TAŞIMA İHALESİNDE HALKIN BEKLENTİLERİ DİKKATE ALINACAK

Toplu taşıma hususundaki memnuniyetsizliği ortadan kaldırmak için çalıştıklarını ifade eden Başkan Eroğlu; “Vatandaşımızın memnun olmadığı, bizden şikayetçi olduğu bir başka konu da toplu taşıma. Toplu taşımada da vatandaşlarımızda bir memnuniyetsizlik gördük. Bu doğrultuda bizim Temmuz ayında bir ihale çalışmamız var. Bu açık bir ihale olacak. Bu ihalede belli kuralları, belli yaptırımları kalitenin daha da yükselmesi açısından çok titiz bir şekilde hazırlıyoruz. Bu doğrultuda da gerek oradaki hizmetin kalitesini artırmak gerek araçların kalitesini artırmak diğer taraftan denetim mekanizmasını daha da çoğaltmak için çalışacağız. Vatandaşın memnuniyetini üst seviyelere çıkartmamız lazım. Çünkü bu konu artık belli bir noktaya gelmiş, vatandaşımız da bu konuda ciddi anlamda muzdarip. İnşallah bununla ilgili de Temmuz’da başlayan ihale sürecimizle beraber çok ciddi çalışmalar yapacağız” dedi.

2019’DA BELEDİYE GELİR KALEMLERİNE ZAM YAPILMADI

Başkan Eroğlu, vatandaşların hayatını kolaylaştıracak çalışmalar yapmaya gayret gösterdiklerini dile getirerek; “Önümüzdeki süreçlerde kültürü, sanatı, sporu çok önemseyeceğiz. İnsanlarımızın hayatını kolaylaştıracak alanları, işleri çok önemseyeceğiz. İnanın gözden kaçan çok şey var.  Bakın biz belediye olarak 2019 yılında hiçbir şeye zam yapmadık. Suya zam yapmadık ama gezdiğimizde gördüm ki vatandaşımızın bu konuda bilgi sahibi değil. O da herhalde bizim eksikliğimiz. Hiçbir şekilde kiraya, ilana, çevre temizliğine zam yapmadan bu yıl vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Biz de bu yıl ciddi anlamda bir yükün altına girdik. Bugün belediyelerimizin masrafları ciddi anlamda çoğaldı. Maaş ödemelerimiz arttı, elektrik giderlerimiz arttı. Masraflarımız arttığı halde biz, vatandaşlarımız zor bir süreçten geçiyor diye başta su olmak üzere hiçbir şeye zam yapmadık. Bunlara yine devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

BAŞKAN EROĞLU BÜTÇE İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME YAPTI

Belediye bütçesi ile ilgili de konuşan Başkan Eroğlu şunları söyledi; “Göreve geldiğimizde ciddi anlamda borç vardı. Bununla beraber 13 tane işçi ikramiye borcu vardı. Ben göreve geldiğim andan itibaren Tokat Belediyesinde bütün personelimizin maaşı günü gününe yatmıştır. Hiç bir işçimizin de şuan da herhangi bir şekilde bizden bir ikramiye alacağı da yoktur, kendi çalışanımızın alın terini en iyi şekilde daha kurumadan veren bir belediyeyiz. Göreve geldiğimizde Tokat belediyesinin bütçesi 80 milyon civarındaydı. Şu anda 160 milyonları bulan bir bütçeye kavuşturduk. Tokat belediyesi olarak önümüzdeki dönemlerde bir takım mali disiplin çalışmalarımız var. Tasarrufu çok önemsiyoruz. Hizmete de hiç ara vermeden devam ederek bütün bunları yapmış olacağız. Ayrıca Tokat Belediyemizin 45 milyon alacağı var. 2018 yılındaki tahsilat oranımız %45, yani bizim vatandaştan almamız gereken su parasından tutunda ilan vergisine kadar almamız gereken paralar var. Vatandaştan bize ödenen oran ise %45 çok düşüktür bu oran. 2018 yılında böyle bir durumla karşı karşıya kaldık, şu an da 45 milyona yakın alacağımız var. Bu alacağımız ile ilgili değerli vatandaşlarımıza görev düşüyor, sonuçta bu para hepimizi parası. Bu paralar tahsil edilecek, aksi takdirde ödenmeme oranı daha çoğalıyor. Belediyemizde herhangi bir şekilde gelir gider dengesizliği durumu yok, gayet iyi bir belediyeyiz. Çevre illerdeki duruma baktığımızda birçok konuda biz çok iyi bir belediyeyiz. Belediyemizin bu anlamda bundan sonraki süreçteki ekonomik durumu, hizmetler noktasında yapacağı çalışmalar, işçisinden tutunda piyasaya kadar borç durumu ile alakalı Allah’a şükür bir sıkıntımız yok. Belli rutinde ödenen şekilde borçlarımızda devam ediyor. Bu noktada iyi ve şanslı bir belediyeyiz. Önümüzdeki beş yılda da disiplinli bir mali çalışma, tasarruf, doğru hizmetleri de üretmek suretiyle önümüzde ki beş yılımızı da geçirmiş olacağız”

BELEDİYE GELİRLERİNİN ARTIRILMASI YÖNÜNDE İLERİYE DÖNÜK ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Başkan Eroğlu, belediye bütçesinin artırılması çalışmaları hakkında da açıklamalar yaparak; “Baz istasyonlarından bir kira gelirinin verilmesi ile az çok bir gelir geleceğini düşünüyorum. Onunla ilgili bir çalışma muhakkak yapıyoruz. Belediyenin geliri; su, kira, ilan vergisi, ÇTV ve imardan geliri vardır. Önümüzdeki süreçte yapmamız gereken özellikle bazı adaletsiz uygulamalar var. Mesela bina geliri ve ya emlak vergisi, arsaya bina yapılmış ama hala arsa gözüküyor ve arsaya göre emlak vergisi veriyor, hâlbuki güncel durumda artık orada bir bina var. Böyle sıkıntılarımız var, bunların güncellenmesi lazım. Belediyemiz de beş yıl boyunca 1 cm yeri bile satmadık. Sadece 18. Maddeden gelen 5-10 metrekare vatandaşın arazisine belediye hisse girmiş, buralar ile alakalı vatandaş inşaat yapacağı zaman bize geliyor ‘bunu bize satın binamı yapayım diyor’ bunları satıyoruz. Onun haricinde belediyemize ait hiçbir yeri satmadık. Belediyemize 50 tane yeni daire kazandırdık. Yazıcıoğlu bölgesinde kentsel dönüşüm çalışması yaptık. Yaptığımız çalışma ile beraber, orada belediyemize arsa kazandırdık, bu arsaları kat karşılığı müteahhitlere vermek suretiyle şu anda 50 tane dairemiz oldu.  Hiçbir yer satmadığımız gibi belediyemize yeni daireler kazandırdık. Gelir artırıcı işlere devam edeceğiz, alacaklarımızın tahsiline önem vereceğiz, adaletsiz uygulamalara son verilecek” dedi.

MEYDAN PROJESİ DEVAM EDİYOR

Tokat Belediyesinin vizyon projelerinden olan meydan projesinin yapımının devam ettiğini kaydeden Başkan Eroğlu; “ Meydan projesinin iki etabını bitirdik. Üçüncü etap Taşhan ile Meydan Cami arasında ki alandı, oranında betonu yapıldı. Orada hukuki çok problemler yaşadık. Haliyle bizim dışımızda olan tek bir tane kalan bir binamız var, o binayı yıkamadık. Zira mahkeme durumumuz var orada, yani vatandaş razı olmadı bu projeye, bizde kamulaştırmaya girdik, istimlak çalışmalarımız devam ediyor. Mevcut yeni yaptığımız binalarda aynı şekilde vatandaşımızdan kaynaklı bir takım gecikmeler oldu ve daha yeni çözdük. Şu anda meydanlık alanın döşemesi, orada oluşturacağımız peyzaj alanına başlamış bulunmaktayız. Diğer blok ile alakalı üç tane vatandaşımızın imzalarını bekliyoruz.  Onun da çözülmesi ile beraber projenin tamamlanmasına doğru geçmiş olacağız” şeklinde konuştu.