ALİ PAŞA’NIN TORUNLARI TOKAT’TA

Ecdad yadigârı Bosna ile ülkemizin siyasi ve kültürel ilişkileri her alanda sıkı bir şekilde devam ediyor.

Tokat şehrimizin Bosna ile gönül bağı başka bir anlam ifade ediyor. Tokat Merkez Mahmutpaşa Mahallesi ile Balkanların Mamuşa bölgesi insanlarının akrabalık bağları tarihi bilinen bir gerçeklik.

İlkbahar aylarında Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, TOGÜ Rektörü Bünyamin Şahin ve diğer yetkililerin katılımı ile Tokatlılar Başkanlara çıkartma yapmıştı. Bu ziyarette Ecdat torunları Bosnalı gençlerin Türkçe öğrenimine katkı sözü veren Rektör Bünyamin Şahin’in daveti ile TÖMER Türkçe kurslarından biri de Tokat’ta açıldı.

Bosna Hersek’te 4 farklı üniversitenin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde okuyan ve dil gelişimine katkı sağlamak amacıyla Tokat’a gelen 40 Bosnalı genç, şehrimizde 1 ay hem tarihi yerleri gezdiler, ilçeleri tanıdılar hem de dedeleri Ali Paşa’nın mekânı Tokat’ta Türkçe öğrendiler.

Bosnalı öğrenciler, Tokat Gazi Osmanpaşa Üniversitesi Uluslararası öğrenci koordinatörü Doç. Dr. Fatih Yılmaz ile birlikte Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nu ziyaret ettiler.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu da Bosnalı öğrencileri misafir ederek memnuniyetini dile getirdi.

Başkan Eroğlu ziyarette yaptığı açıklamada; “Sizleri Tokat’ımızda misafir ettiğimiz için sevinçliyiz heyecanlıyız. 1992 Yılı bizim için önemli acı dolu bir yıl oldu. 1995’teki Srebrenitsa katliamı hepimizin yüreğinde. Sizler bizim kardeşimizsiniz. Osmanlı’ya dayanan dostluğumuz muhabbetimiz var. Bizleri sizleri ayrı değil, kendimiz gibi görüyoruz. Tokat’a gelerek duygulandırdınız bizi.

Buraya gelmeniz kardeşlik köprümüzün devam etmesi adına çok önemli. Tokatımızı yaklaşık 1 aylık süreçte daha iyi tanıma fırsatı buldunuz. Bu şehir birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunun için sizleri burada misafir etmekten onur duyuyoruz” dedi.

Başkan Eroğlu’nun konuşmasının ardından grup adına söz alan Bosna Hersekli bir öğrenci; “Tokat’a geldiğimizde çok büyük bir şaşkınlık yaşadık. Tokat’ın insanı çok yardımsever. Tokat bizim şehrimize kültürü ile insanı ile çok benziyor. Bir şehri güzel yapan o şehrin insanlarıdır. Tokat’ın insanı çok güzel. Tokat’ı daha önce hiç duymamıştık ama burası çok güzel bir şehir. Buradan ayrılmak zorunda kalacağımız için üzgünüz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.